Si të zgjidhni syze dielli

Syzet e diellit mbrojnë sytë tuaj nga rrezet e dëmshme ultraviolet (UV), zvogëlojnë lodhjen e syve në kushte të ndritshme dhe ju mbrojnë nga mbeturinat fluturuese dhe rreziqe të tjera.Gjetja e çiftit të duhur është çelësi për komoditetin tuaj, pavarësisht nëse jeni duke shkuar me makinë për në punë ose duke u ngjitur në një mal.

Të gjitha syzet e diellit të ofruara në HISIGHT bllokojnë 100% të dritës ultravjollcë.Informacioni për mbrojtjen nga rrezet ultraviolet duhet të printohet në etiketën ose ngjitësin e çmimit të çdo syze dielli që blini, pavarësisht se ku i blini ato.Nëse nuk është, gjeni një palë të ndryshme.

Blini përzgjedhjen e HISIGHT tësyze dielli.

Llojet e syzeve të diellit

Syze dielli të rastësishme: Më të mirat për përdorim të përditshëm dhe aktivitete bazë rekreative, syzet e rastësishme të diellit bëjnë një punë të shkëlqyeshme për të mbrojtur sytë nga dielli ndërsa jeni me makinë për në punë dhe ecni nëpër qytet.Syzet e diellit të rastësishme zakonisht nuk janë të dizajnuara për të përballuar intensitetin e sporteve të aksionit.

Syze dielli sportive: Të dizajnuara për aktivitete të tilla si vrapimi, shëtitja dhe çiklizmi, syzet e diellit sportive ofrojnë peshë të lehtë dhe përshtatje të shkëlqyer për aventura me ritme të shpejta.Materialet e kornizës dhe lenteve të nivelit të lartë janë më rezistente ndaj goditjeve dhe më fleksibël sesa syzet e zakonshme të diellit.Syzet e diellit sportive gjithashtu zakonisht kanë jastëkë hundë të shtrënguar dhe skajet e tempullit, një veçori që ndihmon në mbajtjen e kornizave në vend edhe kur jeni duke djersitur.Disa syze dielli sportive përfshijnë lente të këmbyeshme në mënyrë që të mund të bëni rregullime për kushte të ndryshme ndriçimi.

Gota të akullnajave: Syzet e akullnajave janë syze dielli speciale të dizajnuara posaçërisht për të mbrojtur sytë tuaj nga drita e fortë në lartësi të mëdha dhe nga rrezet e diellit që reflektohen nga bora.Ato shpesh shfaqin zgjatime të mbështjella për të bllokuar hyrjen e dritës në anët.

Karakteristikat e lenteve të syzeve të diellit

Lente të polarizuara: Lentet e polarizuara reduktojnë ndjeshëm shkëlqimin.Polarizimi është një veçori e shkëlqyer nëse ju pëlqejnë sportet ujore ose jeni veçanërisht të ndjeshëm ndaj shkëlqimit.

Në disa raste, lentet e polarizuara reagojnë me nuancat e xhamit të përparmë, duke krijuar pika qorre dhe duke zvogëluar dukshmërinë e leximeve LCD.Nëse kjo ndodh, konsideroni lentet e pasqyruara si një alternativë për reduktimin e shkëlqimit.

Lente fotokromike: Lentet fotokromike përshtaten automatikisht ndaj ndryshimit të intensitetit dhe kushteve të dritës.Këto lente bëhen më të errëta në ditët e ndritshme dhe më të lehta kur kushtet bëhen më të errëta.

Disa paralajmërime: Procesi fotokromik kërkon më shumë kohë për të punuar në kushte të ftohta dhe nuk funksionon fare kur drejtoni një makinë, sepse rrezet UVB nuk depërtojnë në xhamin tuaj të përparmë.

Lente të këmbyeshme: Disa stile syze dielli vijnë me lente të këmbyeshme (të lëvizshme) me ngjyra të ndryshme.Këto sisteme me shumë lente ju lejojnë të përshtatni mbrojtjen e syve sipas aktiviteteve dhe kushteve tuaja.Konsideroni këtë opsion nëse keni nevojë për performancë të besueshme në një sërë situatash.

Transmetimi i dritës së dukshme

Sasia e dritës që arrin në sytë tuaj përmes thjerrëzave quhet Transmetimi i Dritës së dukshme (VLT).E matur si përqindje (dhe e renditur në specifikimet e produktit në HISIGHT.com), VLT ndikohet nga ngjyra dhe trashësia e lenteve tuaja, materiali nga i cili janë bërë dhe veshjet që kanë mbi to.Këtu janë disa udhëzime të përgjithshme për zgjedhjen e syzeve të diellit bazuar në përqindjet VLT:

0–19% VLT: Ideale për kushte të ndritshme dhe me diell.

20–40% VLT:E mirë për përdorim të gjithanshëm.

40+% VLT:Më e mira për kushtet me re dhe me dritë të ulët.

80–90+% VLT:Lente praktikisht të qarta për kushte shumë të errëta dhe të natës.

Ngjyrat e lenteve të syzeve të diellit (Ngjyrat)

Ngjyrat e lenteve ndikojnë në sasinë e dritës së dukshme që arrin në sytë tuaj, sa mirë i shihni ngjyrat e tjera dhe sa mirë shihni kontrastet.

Ngjyra të errëta (kafe/gri/jeshile)janë ideale për përdorim të përditshëm dhe për shumicën e aktiviteteve në natyrë.Nuancat më të errëta synojnë kryesisht të shkurtojnë shkëlqimin dhe të zvogëlojnë lodhjen e syve në kushte mesatare deri në të ndritshme.Lentet gri dhe jeshile nuk do të shtrembërojnë ngjyrat, ndërsa lentet kafe mund të shkaktojnë shtrembërim të vogël.

Ngjyra të lehta (e verdhë / ari / qelibar / trëndafili / vermillion):Këto ngjyra shkëlqejnë në kushtet e dritës së moderuar deri në të ulët.Ata janë shpesh të shkëlqyera për ski, snowboard dhe sporte të tjera bore.Ato ofrojnë perceptim të shkëlqyeshëm të thellësisë, përmirësojnë kontrastet në kushte të vështira, me dritë të sheshtë, përmirësojnë dukshmërinë e objekteve dhe e bëjnë mjedisin tuaj të duket më i ndritshëm.

Veshje lentesh për syze dielli

Sa më të shtrenjta të jenë syzet e diellit, aq më shumë ka të ngjarë që ato të kenë disa shtresa veshjesh.Këto mund të përfshijnë aveshje hidrofobikepër të zmbrapsur ujin, njëveshje kundër gërvishtjevepër të përmirësuar qëndrueshmërinë dhe njëveshje kundër mjegullëspër kushte të lagështa ose aktivitete me energji të lartë.

Veshje e pasqyruar ose flashi referohet një filmi reflektues të aplikuar në sipërfaqet e jashtme të disa lenteve të syzeve të diellit.Ato zvogëlojnë shkëlqimin duke reflektuar pjesën më të madhe të dritës që godet sipërfaqen e lenteve.Veshjet e pasqyruara i bëjnë objektet të duken më të errët se sa janë, kështu që shpesh përdoren nuanca më të lehta për të kompensuar këtë.

Materialet e lenteve të syzeve të diellit

Materiali i përdorur në lentet tuaja të syzeve të diellit do të ndikojë në qartësinë, peshën, qëndrueshmërinë dhe koston e tyre.

Xhamiofron qartësi optike superiore dhe rezistencë të lartë ndaj gërvishtjeve.Megjithatë, është më e rëndë se materialet e tjera dhe e shtrenjtë.Xhami do të "merimangë" kur të goditet (por jo të copëtohet ose të thyhet).

Poliuretanisiguron rezistencë të lartë ndaj ndikimit dhe qartësi të shkëlqyer optike.Është fleksibël dhe i lehtë, por i shtrenjtë.

Polikarbonatka rezistencë të shkëlqyer ndaj ndikimit dhe qartësi optike shumë të mirë.Është i përballueshëm, i lehtë dhe me masë të ulët, por më pak rezistent ndaj gërvishtjeve.

Akrilikështë një alternativë e lirë ndaj polikarbonatit, më e përshtatshme për syze dielli të rastësishme ose të rastësishme.Është më pak i qëndrueshëm dhe optikisht i qartë se polikarbonati ose qelqi me njëfarë shtrembërimi të imazhit.

Materialet e kornizës së syzeve të diellit

Zgjedhja e një kornize është pothuajse po aq e rëndësishme sa lentet, pasi kontribuon në komoditetin, qëndrueshmërinë dhe sigurinë e syzeve tuaja të diellit.

Metalështë e lehtë për t'u përshtatur me fytyrën tuaj dhe më pak penguese për fushën tuaj të shikimit.Është më i shtrenjtë dhe më pak i qëndrueshëm se llojet e tjera dhe nuk është për aktivitete me ndikim të lartë.Mbani në mend se metali mund të nxehet shumë për t'u veshur nëse lihet në një makinë të mbyllur.Metalet specifike përfshijnë çelik inox, alumin dhe titan.

Najloniështë i lirë, i lehtë dhe më i qëndrueshëm se metali.Disa korniza najloni kanë rezistencë të lartë ndaj ndikimit për sport.Këto korniza nuk janë të rregullueshme, përveç nëse kanë një bërthamë teli të rregullueshëm të brendshëm.

Acetat: Ndonjëherë të quajtura "të punuar me dorë", këto variacione të plastikës janë të njohura në syzet e stilit të lartë.Më shumë varietete ngjyrash janë të mundshme, por ato janë më pak fleksibël dhe falës.Jo i destinuar për sporte me aktivitet të lartë.

Polimer me bazë pluhuriështë një material i lehtë, i qëndrueshëm, jo ​​me bazë nafte, që rrjedh nga bimët e kastorit.

 

Këshilla për përshtatjen e syzeve të diellit

Këtu janë disa këshilla kur provoni një palë syze dielli:

  • Kornizat duhet të përshtaten mirë në hundë dhe veshë, por jo të shtrëngohen ose fërkohen.
  • Pesha e syzeve të diellit duhet të shpërndahet në mënyrë të barabartë midis veshëve dhe hundës.Kornizat duhet të jenë mjaft të lehta për të shmangur fërkimin e tepërt në këto pika kontakti.
  • Qerpikët tuaj nuk duhet të kontaktojnë kornizën.
  • Ju mund të jeni në gjendje të rregulloni përshtatjen e kornizave metalike ose me tela duke e përkulur me kujdes kornizën në urë dhe/ose tempuj.
  • Ju mund të jeni në gjendje t'i rregulloni hundët duke i shtrënguar më afër ose më larg njëri-tjetrit.

Blini online?Kërkoni për përshkrime të produkteve që përfshijnë udhëzime të përshtatjes si p.sh. "përshtatet me fytyrat më të vogla" ose "përshtatet me fytyrat mesatare në të mëdha" për udhëzim.Disa marka ofrojnë tempuj që janë të rregullueshëm ose vijnë në disa gjatësi.


Koha e postimit: Mar-04-2022