Како да изберете очила за сонце

Очилата за сонце ги штитат вашите очи од штетните ултравиолетови (УВ) зраци, го намалуваат напрегањето на очите во светли услови и ве штитат од летечки отпадоци и други опасности.Пронаоѓањето на вистинскиот пар е клучно за вашата удобност, без разлика дали возите до работа или се качувате на планина.

Сите очила за сонце понудени во HISIGHT блокираат 100% од ултравиолетова светлина.Информациите за заштита од ултравиолетово зрачење треба да бидат испечатени на ознаката или налепницата за цена на сите очила за сонце што ќе ги купите, без разлика каде ги купувате.Ако не е, пронајдете друг пар.

Купувајте го изборот на HISIGHT наочила за сонце.

Видови очила за сонце

Обични очила за сонце: Најдобри за секојдневна употреба и основни рекреативни активности, секојдневните очила за сонце одлично ги засенчуваат очите од сонцето додека возите до работа и шетате низ градот.Обичните очила за сонце обично не се дизајнирани да се справат со интензитетот на акционите спортови.

Спортски очила за сонце: Дизајнирани за активности како што се трчање, планинарење и возење велосипед, спортските очила за сонце нудат мала тежина и одлично се вклопуваат за брзи авантури.Материјалите за рамка и леќи од високата класа се поотпорни на удари и пофлексибилни од секојдневните очила за сонце.Спортските очила за сонце, исто така, вообичаено имаат зафатени влошки за нос и краеви на слепоочниците, карактеристика што помага да се одржат рамките на место дури и кога се потите.Некои спортски очила за сонце вклучуваат заменливи леќи за да можете да правите прилагодувања за различни светлосни услови.

Глечерски чаши: Глечерски очила се специјални очила за сонце дизајнирани специјално да ги заштитат вашите очи од интензивната светлина на големи надморски височини и сончевата светлина што се рефлектира од снегот.Тие често имаат продолжетоци кои се обвиткуваат за да го блокираат влегувањето на светлината од страните.

Карактеристики на објективот за сонце

Поларизирани леќи: Поларизираните леќи значително го намалуваат отсјајот.Поларизацијата е одлична карактеристика ако уживате во спортови на вода или сте особено чувствителни на отсјај.

Во некои случаи, поларизираните леќи реагираат со нијансите на шофершајбната, создавајќи слепи точки и намалувајќи ја видливоста на LCD отчитувањата.Ако тоа се случи, земете ги огледалните леќи како алтернатива за намалување на отсјајот.

Фотохромни леќи: Фотохромните леќи автоматски се прилагодуваат на променливите интензитети и услови на светлината.Овие леќи всушност стануваат потемни во светли денови, а посветли кога условите стануваат потемни.

Неколку предупредувања: Фотохромниот процес трае подолго за да работи во ладни услови и воопшто не функционира кога возите автомобил бидејќи УВБ зраците не продираат во вашето ветробранско стакло.

Заменливи леќи: Некои стилови на очила за сонце доаѓаат со заменливи (отстранливи) леќи со различни бои.Овие системи со повеќе леќи ви овозможуваат да ја приспособите заштитата на очите на вашите активности и услови.Размислете за оваа опција ако ви требаат сигурни перформанси во широк спектар на ситуации.

Пренос на видлива светлина

Количината на светлина што допира до вашите очи преку вашите леќи се нарекува Пренос на видлива светлина (VLT).Мерено како процент (и наведен во спецификациите на производот на HISIGHT.com), VLT е под влијание на бојата и дебелината на вашите леќи, материјалот од кој се направени и облогите што ги имаат на нив.Еве неколку општи упатства за избор на очила за сонце врз основа на процентите на VLT:

0-19% VLT: Идеален за светли, сончеви услови.

20-40% VLT:Добро за сенаменска употреба.

40+% VLT:Најдобро за облаци и услови со слаба осветленост.

80–90+% VLT:Практично јасни леќи за многу слаби и ноќни услови.

Бои на леќи за сонце (бои)

Боите на леќите влијаат на тоа колку видлива светлина допира до вашите очи, колку добро ги гледате другите бои и колку добро ги гледате контрастите.

Темни бои (кафеава/сива/зелена)се идеални за секојдневна употреба и повеќето активности на отворено.Потемните нијанси се наменети првенствено да го пресечат сјајот и да го намалат напрегањето на очите при умерени до светли услови.Сивите и зелените леќи нема да ги искривуваат боите, додека кафените леќи може да предизвикаат мало изобличување.

Светли бои (жолта/златна/килибарна/роза/вермилион):Овие бои се одлични во услови на умерено до ниско ниво на светлина.Тие често се одлични за скијање, сноуборд и други снежни спортови.Тие обезбедуваат одлична перцепција на длабочината, ги подобруваат контрастите во незгодни услови со рамно светло, ја подобруваат видливоста на предметите и ја прават вашата околина да изгледа посветла.

Облоги за леќи за сонце

Колку се поскапи очилата за сонце, толку е поголема веројатноста тие да имаат неколку слоеви на премази.Тие може да вклучуваат ахидрофобна обвивкада се одбие вода, анслој против гребењеда се подобри издржливоста и анслој против маглаза влажни услови или високоенергетски активности.

Облога со огледало или блицсе однесува на рефлектирачки филм што се нанесува на надворешните површини на некои леќи за сонце.Тие го намалуваат отсјајот рефлектирајќи голем дел од светлината што ја погодува површината на објективот.Огледалните облоги прават предметите да изгледаат потемни отколку што се, па затоа често се користат посветли нијанси за да се компензира тоа.

Материјали за леќи за очила за сонце

Материјалот што се користи во вашите леќи за сонце ќе влијае на нивната јасност, тежина, издржливост и цена.

Стаклонуди супериорна оптичка јасност и супериорна отпорност на гребење.Сепак, тој е потежок од другите материјали и скап.Стаклото ќе „пајакува“ кога ќе се удри (но не и ќе се скрши или ќе се скрши).

Полиуретанобезбедува супериорна отпорност на удар и одлична оптичка јасност.Тој е флексибилен и лесен, но скап.

Поликарбонатима одлична отпорност на удар и многу добра оптичка јасност.Тој е достапен, лесен и мал, но помалку отпорен на гребење.

Акрилике евтина алтернатива на поликарбонат, најдобро одговара за очила за сонце за секојдневна или повремена употреба.Помалку е издржлив и оптички проѕирен од поликарбонат или стакло со одредено изобличување на сликата.

Материјали за рамка за очила за сонце

Изборот на рамка е речиси исто толку важен како и леќите, бидејќи придонесува за удобноста, издржливоста и безбедноста на вашите очила за сонце.

Металлесно се прилагодува на вашето лице и помалку наметливо за вашето видно поле.Тој е поскап и помалку издржлив од другите типови и не е за активности со големо влијание.Имајте на ум дека металот може да стане премногу жежок за носење ако се остави во затворен автомобил.Специфичните метали вклучуваат нерѓосувачки челик, алуминиум и титаниум.

Најлоне ефтин, лесен и поиздржлив од металот.Некои најлонски рамки имаат висока отпорност на удар за спорт.Овие рамки не се прилагодливи, освен ако имаат внатрешно, прилагодливо жичено јадро.

Ацетат: Понекогаш наречени „рачно изработени“, овие варијации на пластика се популарни кај очилата со висок стил.Можни се повеќе варијанти на бои, но тие се помалку флексибилни и простуваат.Не е наменет за спортови со висока активност.

Полимер на база на рицинусе лесен, издржлив материјал што не е базиран на нафта, добиен од растенија од рицинус.

 

Совети за фит на очила за сонце

Еве неколку совети кога пробувате очила за сонце:

  • Рамките треба цврсто да се вклопат на носот и ушите, но не и да се штипнуваат или тријат.
  • Тежината на очилата за сонце треба да биде рамномерно распоредена помеѓу вашите уши и носот.Рамките треба да бидат доволно лесни за да се избегне прекумерно триење на овие контактни точки.
  • Вашите трепки не треба да контактираат со рамката.
  • Можеби ќе можете да го прилагодите приспособувањето на металните или жичените рамки со внимателно свиткување на рамката кај мостот и/или слепоочниците.
  • Можеби ќе можете да ги приспособите носот така што ќе ги стегнете поблиску или подалеку.

Купување онлајн?Побарајте описи на производи кои вклучуваат упатства за вклопување како што се „одговара на помали лица“ или „одговара на средни до големи лица“ за водство.Неколку брендови нудат храмови кои се прилагодливи или доаѓаат во неколку должини.


Време на објавување: Мар-04-2022 година