Essilor Luxottica në botën dixhitale

Ndërsa prodhuesi i dytë më i madh profesionist dhe grupi i dytë më i madh i luksit po bëjnë secili më të mirën e tyre, si prodhuesi i parë profesionist dhe grupi i parë më i madh i luksit duket se po grumbullojnë ende forcë.

Kompania 2-内页0

Që në vitin 2017, grupi italian Luxottica, prodhuesi më i madh në botë i syzeve dhe Essilor, prodhuesi më i madh i syzeve, njoftuan një bashkim, duke kombinuar biznesin e prodhimit të linjës së plotë të prodhimit të lenteve dhe kornizave të syzeve për t'u bërë EssilorLuxottica Group, me një total vlera e tregut prej 59 miliardë euro.Viti pasardhës raportoi të ardhura prej 16,160 miliardë eurosh.Si kompania mëmë e markave të syzeve të diellit si Ray-Ban dhe Oakley, EssilorLuxottica zotëron gjithashtu të drejtat e agjencisë së syzeve për markat luksoze si Chanel, Giorgio Armani, Prada, Burberry, etj.

 

Në dy vitet e fundit, EssilorLuxottica nuk ka bërë lëvizje të mëdha në investime dhe financime, por përkundrazi zgjodhi të forcojë bashkëpunimin e thellë me kompanitë e teknologjisë si paraardhësi i Metës Facebook.Në shtator 2021, EssilorLuxottica lëshoi ​​syze inteligjente Ray-Ban Stories në partneritet me Facebook nëpërmjet Ray-Ban.Edhe pse quhet syze inteligjente dhe është e pajisur me kamerë, kjo syze nuk realizon asnjë lloj ekrani dixhital, funksioni i saj është më shumë për të kapur imazhe, video dhe tinguj, ndaj ky produkt konsiderohet të jetë AR e vërtetë që Facebook do të lançojë. në testin e ardhshëm të spektaklit.

Kompania 2-内页1

Ray-Ban nxjerr syzet AR.Në përgjigje, Alex Himel, VP i AR në Facebook Reality Labs, tha: “Syzet më ikonike në botë, të shitura nga kompanitë më të mëdha dhe më të mira në botë, cila është mënyra më e mirë për të filluar?”Pajisja e veshjes Rocco Basilico la të kuptohet se përmes bashkëpunimit me Facebook, teknologjia inteligjente e veshjes mund të shtrihet një ditë në 20 marka të tjera bashkëpunuese nën grup.

Duke marrë parasysh ndjekjen dhe investimin e Facebook në konceptin e metaverses pas ndryshimit të emrit në Meta, si partner i "dashurisë dhe lumturisë", avancimi i vazhdueshëm në fushën e syzeve inteligjente mund të jetë zgjedhja për EssilorLuxottica përballë tregut të egër. konkurs.Gjeni një mënyrë tjetër.

Kompania 2-内页2

Sa i përket grupit më të madh të luksit LVMH, përveç investimit në prodhuesin italian të syzeve Marcolin dhe zotërimit të 51% të aksioneve dhe duke u bërë aksioneri i dytë më i madh i markës koreane Gentle Monster me kompaninë e saj të fondeve L Catterton Asia, LVMH nuk ka parë ende syze.Ka iniciativa të rëndësishme nga ana e biznesit.Por sipas stilit të qëndrueshëm të Bernard Arnault, përpara se të tërhiqej në moshën 80-vjeçare dhe të përfundonte rrethimin e fushës së orëve të nivelit të lartë, nëse grupi LVMH do të nisë një sulm të fortë në tregun e syzeve është gjithashtu një çështje shumë e diskutueshme.


Koha e postimit: Qershor-11-2022